Atlaslar siyah renklidir. Siyah renk bu kuşlarda zifiri olarak adlandırılan şekilde çok koyu ve güneşte parlak tonda mor,yeşil,koyu kırmızı renge bürünür. Atlaslarda ayaklar tüysüz,vişne  çürüğü rengi olmalıdır.Ayakların dirsekten aşağısı tüysüzdür. Göğüslerinde püskül adı verilen, ileri doğru tüyler bulunmaktadır. Göğüs püskülü boğazın hemen altından başlayarak göğüse doğru düzgün bir şekilde uzanmalıdır. Göğüs püskülü olması gereken uzunlukta,içiçe çapraz geçmiş şekilde ve yoğunlukta bulunmalıdır. Kuyruk siyah olmalıdır.Gaga ve tırnaklar ise beyaz olmalıdır.

Atlaslarda, kuşun boyun ve göğüs kısmı düzgün bir kolye gibi beyaz olmalıdır. Bu güvercinlerde her iki benk de kuşun kendi rengi ile aynı olmalıdır.Benk tabiri, kuşun başında ve vücudunda bulunan rengin,göğüsteki beyazlığın üzerine doğru uzaması ve her iki taraftan da eşit şekilde aşağı doğru inmesidir.Kuşların sırtında, kuyrukkapağı diye adlandırdığımız bölgede 2-3 tüyü geçmeyecek şekilde beyaz bulunursa daha makbuldür.


Kenküller kafanın üstüne gelecek şekilde yatık olmalıdır.Kenkül bükmeleri tam olmalıdır. Ayaklar ufak basık ve vişne çürüğü renginde olmalıdır. Ayak bileğinde beyaz tüy olmaması lazımdır.

diyarbakIR güvercinleri