Zeytuniler, zeytin rengi olarak tarif edebileceğimiz şekilde zeytuni renkte olurlar. Bu renk bu kuşlarda çok koyu olmamalıdır ve parlak tonda olmalıdır. Zeytunilerde ayak tüyü bulunmaz. Ayakların dirsekten aşağısı tüysüzdür. Ancak Göğüslerinde püskül mevcuttur, boğazın hemen altından başlayarak göğüse doğru düzgün bir şekilde uzanmalıdır.

Göğüs püskülü olması gereken uzunlukta ve yoğunlukta bulunmalıdır. Aksi bir durum güvercinin değer yitirmesine neden olur. Zeytunilerde, kuşun boyun ve göğüs kısmı düzgün bir kolye gibi beyaz olmalıdır. Bu güvercinlerde her iki yanakta kuşun kendi rengi ile aynı olmak üzere “benk” olarak adlandırılan tüyler bulunur. Bu durum, kısaca kuşun başında ve vücudunda bulunan rengin,göğüsteki beyazlığın üzerine doğru uzaması halidir.

Kuşların sırtında, kuyrukkapağı diye adlandırdığımız bölgede 2-3 tüyü geçmeyecek şekilde beyaz bulunursa daha makbuldür.
Kenkül yatık olmalıdır,ayaklar ufak basık ve vişne çürüğü renginde olmalıdır. Ayak bileğinde beyaz tüy olmaması lazımdır.

diyarbakIR güvercinleri