Kürenk adı verilen güvercinler açık gri bir renge sahiptirler. Bu rengi kül rengi olarak ta tanımlayabiliriz. Kürenkler ayak tüylüdürler. Ayak tüyü düzgün bir şekilde ayak parmaklarını örtecek uzunlukta olmalı, daha az ya da fazla olmamalıdır. Ayak tüyü rengi vücut rengi ile aynı olmalı, farklı bir tonda ya da fazla beyaz olmamalıdır.

Bu güvercinlerin göğüsünde püskül bulunmaz.Bu güvercinlerde her iki yanakta kuşun kendi rengi ile aynı olmak üzere “benk” olarak adlandırılan tüyler bulunur. Bu durum, kısaca kuşun başında ve vücudunda bulunan rengin, gerdana ve göğüsteki beyazlığın üzerine doğru uzaması halidir. Gaga ve tırnak beyaz renkte olmalıdır.

Kürenklerin en dikkat çekici özellikleri kanatlarının üzerinde kalem adını verdiğimiz şeritlerin bulunmasıdır. Bu şeritler Diyarbakır yöresinde “Şeftali” adı verilmektedir. Bu şeritler kafa donu ile aynı tonda olmalıdırlar. Kenkül olabildiğince dik ve geniş olmalıdır. Ayak tüyleri ise;yana kılıç olacak şekilde uzun ve bilekten kat kat gelmelidir.

 

 

diyarbakIR güvercinleri